Sosyal Psikolojik Fikirler…

İnsanlar çevrelerine göre tutum alıp, ahlâki ölçütlerini buna göre belirliyorlar. Aynı kimse Harran’ın bir köyünde ayrı, Karadeniz’in bir kasabasında ayrı, İzmir Alsancak’ta farklı davranıyor ve düşünüyor.

Erkekler hayatındaki kadına göre siyasi ve ahlâki tutumlarını değiştiriyorlar, Viktoryen kadınla Viktoryen, dindarla dindar, liberalle liberal, milliyetçiyle milliyetçi, solcuyla solcu, Kemalistle Kemalist, akıllıyla akıllı, deliyle deli oluyorlar.

Bunun sebebi oğlan çocuklarının babadan ziyâde annenin ailesine yakınlık duymasıdır, çünkü anne öyle yetiştiriyor. Baba malikanesi olan bir baron da olsa, anne çocuğunu Afrika’daki kulübelerine gitmeye ikna eder.

Yahudi geleneğinde soy ağacının anneye göre belirlenmesi o halde haklı değil mi? Ne kadar kendinizi paralasanız da, soy adınızı verseniz de, çocuk anneyi içselleştiriyor.

İleri yaşlarda karısını içselleştirmekte o kadar ileri gidiyor ki, onun hastalıklarını bile kendine bulaştırıyor. En gülüncü de şu; kadın menopoz olunca erkek de olduğunu düşünüyor, halbuki erkek andropoz filan olmaz, bunlar psikosomatik şeyler, yani evhamlar. Ama makbul erkek modeli budur.

Oğlunu avcı ve savaşçı değil de, istikbalin kılıbığı ve sünepesi olarak yetiştirirsen Gogol’ün müfettişi gibi bir yere gelebilir. Genel müdür de olur, parti genel başkanı da.

“Gelen ağam, giden paşam” diye her manipülasyona açık olursanız, herkese kuyruk sallama yeteneğiniz varsa, sizden iyisi bulunmaz. Kontrol edilemez birisiyseniz kimse sizden hoşlanmaz, eşiniz ve akrabalarınız bile.

Bu yazı herhangi bir manipülasyon maksadıyla yazılmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir