Z Kuşağıyla Dertlenenler

Günümüzde her yetişkin Z kuşağını eleştiriyor, yerin dibine sokanlar da var tabiî. Ancak X ve Y kuşağı denilen kesim, bu çocuklara ne vermişler, ne anlatmışlar, neler kazandırmışlar? Kendileri daha değerli neler yapmışlar, hangi fikirleri ve davranışları ile model olabilmişler? Sanat, bilim, felsefe aşkı aşılamışlar da, bu aşılar tutmamış mı? Neden çocuk sahibi olduğu konusunda bir fikri olmayanlar, çocuklara ne verebilirler, düşünmüşler mi?

Dogmatik ve ezberci eğitimciler, diktatörler gibi didaktik, asık suratlı, zorlayıcı, moral değerleri düşük, eli kırbaçlı ödev delileri değiller mi? Dünyadaki bilimsel ve felsefi gelişmelerden habersiz talim ve terbiyeciliğin geri kalmış zaptiyeleri değiller mi? Kendilerine benzemeyeni ötekileştiren, köşeli düşünmeye zorlayan, beyin rendeleyen, statükoya hizmet için uşak yetiştiren aile ve eğitim kurumunun hikmetinden sual olunmaz yüce bilgeleri, her şeyden evvel sorumlu yurttaş olma bilincini kendileri taşıyorlar mı? Tam otomatik nasihat makinesi gibi çalışanların kendilerini sorgulamaya neden vakitleri olmuyor?

Bu ülkede aileler çocukların ruhunu, okullar ise zihinlerini kirletmeye arsızca devam ederken, onların üstün insan olmalarını beklemek neyin nesi? Hem suçlu hem güçlü olan, bu genç kuşağı çar çur etmiş sorumsuzlar, hakikatleri ifade edenleri avluya sokmazken, gençlerden evliyalık ummak neyin nesi? 

Menfaatçi, bencil, gaddar kimselerin gözünde kendi çocukları melek, diğerleri kelek. Bizim kuşağımız ektiğini biçiyor, çocuklarını ülke ve dünya hakikatlerinden, sınıfsal gerçekliklerden uzakta bir serada yetiştirenler bugün onların Spartaküs olmalarını mı bekliyorlar?

Tüm bu hasetliğin, fesatlığın Türkçe meali; “Biz eşeklik ettik, ülkeyi çamura sapladık, size de sevgiyle yaklaşmadık fakat siz bizi kurtarabilirdiniz, oysa bizleri umursamıyor, hayatınızı bencilce yaşıyorsunuz” demek olmuyor mu? Her seferinde sizin kusurlarınızı, berbat vaziyetinizi çocuklar mı kurtarsın istiyorsunuz? Bunu yapmaya çalışan Ali İsmaillere sahip çıkıldı mı peki?

Bir nar ağacı var, bir de darağacı, namerde nar düştü, yiğide darağacı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir