Uğur’suz Zamanlar

Uğur Mumcu suikasti konusunda bilgi kirliliğine itirazlarım olacak.

 1. Uğur Mumcu’nun arabasına binip kontak anahtarını çevirmesiyle patlamanın olduğunu Selda Bağcan’ın şarkısından öğrenen ve inanan milyonlar var. Bunlar polisiye film klişeleri.  

2. Mumcu’nun arabasının altına bir valiz dolusu C4 patlayıcıyı yerleştirenlerin uzaktan kumandalı bir düzenek kurdukları ve patlamadan sonra bir otomobille sokaktan uzaklaştıkları biliniyor.

3. Bir arabayı eritecek orandaki C4, insanı bir avuç küle çevirirdi. Anlaşılan o ki Mumcu arabasına binmeye birkaç adım kala infilak gerçekleştirildi.

4. Olay anında bir hafta sonu sabahında TRT canlı yayın aracı anında olay yerine ulaştı (demek hazır bekliyorlarmış) fakat asla bir ambulans gelmedi. Ekran başında bunları naklen izlerken TRT kamerası Mumcu’nun bir bahçeye fırlamış bedenine zoom yaptı. Mumcu’nun gözleri açık, bilinci yerindeydi. Sağ kolu ve sol bacağı kopmuş kan kaybediyordu. Müdahale edilse kurtarılacak zaman vardı, ölümünü bekleyen yetkililer çok sonra geldiler.

5. Emin Çölaşan’ın yazdığına göre arabanın kontak anahtarı Mumcu’nun pardösösünün sağ cebinde, silahı sol koltuk altında duruyordu.

6. Olaydan ortalama 30 dakika sonra Güldal Mumcu tül perdeyi aralayıp bir dakika boyunca kameralara görünüp kayboldu. Benim bildiğim Türk kadını patlamadan sonra o balkondan aşağıya paraşütsüz uçardı.

7. “Uğur Mumcu çok konuşuyor, onun dilini keseceğim” diye atarlanan Ankara’daki Jitem emeklisi kimdi? Diyarbakır’a gidip C4 getiren bu eleman kimse, katil o kişi işte.

8. Bu olaydan sonra, Ankara Elmadağ’da sevgilisi ve şoförüyle cesetleri jandarma bölgesine çuval içinde atılan meşhur subay kimdi?

9. Güldal Mumcu, evdeki tüm dosyaları ve bilgisayarı MİT’e teslim edip içindeki bilgileri vermenin ödülünü nasıl aldı, biliyorsunuz.

10. Oğlu Özgür Mumcu’yu sınavsız yüksek lisans programına alan Ankara Hukuk fakültesinin hocaları kimden emir alıp, sonra da Sorbonne üniversitesinde doktora bursu ayarladılar?

11. Yurda dönünce ona Galatasaray üniversitesinde koltuk, Cumhuriyet gazetesinde köşe ayarlayan güç kimlerdir?

12. Bugüne kadar hangi hakikati gözler önüne sermiş bu anasının oğlu, babasının haini?

13. Babalarının mezarları üzerinde kariyer yükseltenleri alkışlayan okuyucuların zekâ düzeyleri sizce ne kadar olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir