Çocuk İmgemiz

Herkes çocuğunun kendisi gibi olmasını istiyor, kendisi babası gibi olamadığı halde. Çünkü insan, taklit eden, öncekileri model alan bir kurgudur.

Dilenciler çocuğunun başarılı bir dilenci olmasından başka bir ufka sahip midirler? Hırsızlar hırsız olmasını, madrabazlar madrabaz olmasını dilerler. Politikacılar, tüccarlar, sanayiciler, çocuklarının babalarının yolundan gitmesi için yatırımlar yaparlar. Filozoflar, sanatçılar, şairler de çocuklarının aynı yoldan gitmesini temenni ederler ama bu böyle olmuyor çoğu zaman. Önemli olan meslek, statü ve yeteneklerimiz değil, çocuklar bizim kişiliğimizin yolundan gidiyorlar. Kaderimiz; anne babalarımızdır.

Onurlu insanların çocukları onurlu, görgüsüz insanların çocukları görgüsüz, cesur kimselerin çocukları cesur, ezik kimselerin çocukları da ezik oluyorlar. Çünkü eziklik ve suçluluk duygusu taşıyan insanlar, çocuklarını herkesten evvel ezerek onları efendilerin istediği kıvama getiriyorlar. Çocuklarına hakkını aramayı öğretmek yerine boyun eğmeyi öğretiyorlar ki onlar da asgari ücrete talim edeceği bir iş bulduğunda şükretsinler. Ezik insanların çocukları bir gün hükümdar olsalar da yine de ezik ruh hallerini unutamazlar.

Ezik ve rezil devletler de yurttaşlarını düşmandan fazla ezerler, çünkü ayak takımı efendilerine başkaldırmayı öğrenmesin, cesaret edemesin ki bu düzen böyle devam etsin. Emperyalist sisteme biat etmeyi, her gün secde etmeyi sevap sayarlar. Bir yandan hamasi nutuklarla, marşlarla gaz verirken, diğer yandan ensesinden şamarı eksik etmediği ezik kitleleri lümpenleştirirler.

Lümpenler, insanları yakacak kadar korkak, patronların önünde diz çöküp ayaklarını öpecek kadar cesurdurlar. Pedofiliyi ve ensesti savunacak kadar liberal, kadınlara ve translara gücü yetecek kadar kahramandırlar. Maçlarda atılan bir gol için dünyayı yakarlar, mahallenin çakallarına abi diyecek kadar kibar, kızlarının namusunu temizleyen eniştelerini cezaevinde ziyaret edecek kadar kadirşinâsdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir