Pelerinli Hilmi’ye Sualler

Hilmi Yavuz hakkında zihnime takılan yığınla soruyu sormadan edemeyeceğim.
1. 70’lerde sol güçlüyken soldan yürürken, 12 Eylül darbesinin ardından açılan “islamizasyon kapısı”ndan ilk girenlerden olup, “İslamcı şair” sıfatına bürünen bir ateist değil midir?
2. Nurettin Sözen SHP’den İstanbul belediye başkanıyken basın danışmanlığı yapan Hilmi Yavuz değil miydi?
3. Cemaatin medyada güçlenmesiyle Zaman gazetesinde yazmaya başladı. Orada yazmasına kimse itiraz etmese de, o yazıları Cumhuriyet’te, Birgün’de bile yazsa kimse yadırgamazdı zaten. Ama önemli olan gücü arkasına almak değil miydi?
4. Sivas Madımak’ta yakılan şairler ve yazarlar hakkında bir yazısını okuyan var mı, belki benim eksikliğimdir bilmiyorum.
5. Alevilerin ve Ermenilerin hakları konusunda tek satır yazdı mı, buna da rastlamadım.
6. Kürt sorunu hakkında ne düşünüyor bilmiyoruz.
7. İnsan hakları ihlalleri üzerine bir tek yazısını okuyamadım.
8. 12 Eylül’ün sebep olduğu travmalar ve yozluklardan şikayet eden bir yazısını okuyamadım. Siz okudunuz mu?
9. Varsa yoksa 28 Şubat mağduriyet yazılarını, cemaat ve tarikatlerin bir sivil toplum ve demokrasi kurumları olduğu yazılarını kimler okumadı ki?
10. Batılı yazarlardan alıntılarla güçlendirdiği yazılarını elbette okudum. Fakat bu halkın sorunlarını dile getiren bir yazı anımsamıyorum.
11. Basın sektöründe işsiz bırakılan, olmadı hapse atılan basın emekçileri hakkında hangi yazıyı kaleme aldı yüksek entellektüelimiz?
12. Gezi direnişinde aldığı net bir tavır var mıydı? Eğer Gezi’de halk galip gelseydi hangi yöne kayardı?
13. Hükümete bir tavsiyem var, TRT baş danışmanlığına getirilsin, şiir programları da yapsın. Edebiyat çevresini daha fazla üzmeye hakkınız yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir