İnsanın Anlam Arayışı

(Kesin olan bir şey varsa, o da hiçbir şeyin kesin olmadığıdır; bu yüzden, hiçbir şeyin kesin olmadığı da kesin değildir.)

-Samuel Butler-

Sonsuz bir evrende, sonsuz ışık yılında, milyarlarca dünya yılında bir ‘an’ı yaşayan insan, yaşamın anlamı, amacı üzerine düşünüp bundan bir reçete çıkartmaya çalışmakta. Dinler, ideolojiler, felsefi sistemler sürekli bu arayışın içindeler.

Oysa yaşam nötrdür, ona hangi anlamı yüklerseniz, nasıl yaşıyorsanız, yaşamın anlamı ‘o’dur. Determinist bir anlamın varlığı anlamsız olmaz mıydı?

Yaşam öylesine muhteşem ki keşfedilmeyi bile beklemiyor. Bir giz saklamıyor, giz yaşamın kendisi ya da yaşam gizin ta kendisi. Bunun dışında bir giz mevcut mudur, nerede olabilir, saklanabilir mi?

Yaşamın anlamını keşfedip, rahatlamak isteyen insanın kolaycılığı, aksine bir rahatsızlık yaratmakta. Rahatsızlığımız, bunalımlarımızdır. İnsan olmanın bunalımlarında çırpınıyoruz. Bunalımın “anlamı” nedir?

“Yaşamın anlamı nedir?” Sorusu anlamsızdır. Çünkü bu sorunun vardığı yer anlamsızlıktır. Anlam varlıktır, var oluştur. Madde var oluşun parçalarından birisidir. O halde kozmos soyuttan somuta, manevi olandan maddeye, sıfırdan bire, hiçlikten varlığa dönüştü.

Hiçlikte saklanan bir anlam vardır belki de…

Hüseyin Kaplan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir